Uniwersytet Trzeciego Wieku

Komunikaty dla słuchaczy na m - c maj 2015 r.

 

 

 

                           V Komunikaty dla słuchaczy UTW

                                         na m-c maj 2015

 

 

 

7 V (czwartek) g. 11.00 w WBPedagogicznej – grupa literacka FENIKS zaprezentuje montaż słowno-muzyczny „Ojcze Święty, zostaniesz na zawsze w naszych sercach” dla ucz. Gim. nr 2 i III LO.

9 (sobota) i 13 (środa) – spacer i ognisko „przy parowozowni” Starachowice. Spotkanie na przystanku MZK ul. Długa „Las” o godz. 10.00.

10 V (niedziela) g. 16.15 - wyjazd do Teatru Powszechnego w Radomiu na musical „Cabaret” spod Galerii Skałka. Spektakl o 18.00.

11 V (poniedz.) g. 16.00 w ZSZ nr 3 – 2 prelekcje:

  1. Informacje i ciekawostki o regionie świętokrzyskim –

    p. M. Makuch.

  2. Odnowa biologiczna w „Oazie” w Młynku gm. Brody -

    p. Kazimierz Kliś.

20 (środa) g. 8.00 – wyjazd na baseny do Solca Zdroju spod Galerii Skałka

20 (środa) i 23 (sobota) – spacer na trasie: Parszów – Wąchock. Spotkanie o g. 9.50 na przystanku MZK linii „A” ul. Kopalniana.

21 (czwartek) g. 15.30 w SSM – wykład Andrzeja Kozieja – wykładowcy UJK nt. „Portrety kobiet w polskim filmie dokumentalnym” wraz z pokazem 2 filmów.

23 V (sobota) g. 8.30 – wyjazd na wycieczkę do Podzamcza Chęcińskiego i Chęcin z parkingu przy ZDZ na ul. Wojska Polskiego

26 V (wtorek) o g.16.00 w „Olimpii” UM – wybory nowego Zarządu, Komisji Rewizyjnej i Samorządu Studenckiego.

UWAGA: zajęcia we wtorki – 5V - literatura z D. Kiełek, 12V - historia z B.Berak, 19 V o 16.15 w ZSZ nr 3 - historia sztuki z A. Malinowską.

ZAPROSZENIA:14 V (czwartek) w Bibliotece Ped. o godz. 10.30 (I gr.) i o 13.00 (II grupa) odbędzie się spotkanie dotyczące legalnych źródeł w Internecie – zaprasza dyr Monika Górczyńska.

21 V (czwartek) g.17.00 – otwarcie wystawy fotograficznej naszej kol. Anny Wiączek w MBP.

 

 

 

 

Wykład dr Alicji Krawczyk w dn.20.04.2015 r.

 

 

                            „Topos ogrodu w kulturze europejskiej”

 

- został jak zwykle przyjęty przez słuchaczy UTW z dużym zadowoleniem.

Na początku wykładowczyni objaśniła znaczenie terminu topos. Następnie przekrojowo pokazała topos ogrodu w kulturze europejskiej począwszy od opisu pierwszego ogrodu biblijnego Eden, który znajdujemy w Ks. Rodzaju Starego Testamentu, poprzez poezję epoki starożytnej (Mitologia, poezja Horacego), Renesansu (J. Kochanowski – „Czego chcesz od nas Panie?”, aż po współczesność na przykładzie utworów Z. Herberta, Cz. Miłosza, B. Leśmiana; w tekstach piosenek J. Kaczmarskiego „Wygnanie z raju”, czy J. Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”, w których ogród uczyniony ręką ludzką jest w opozycji do ogrodu stworzonego przez Boga.

Topos ogrodu widzimy również w malarstwie np. obraz „Dziwny ogród” J. Mehoffera (Impresjonizm) lub „Bóg stwarzający świat” W. Blaka.

Wykładowczyni przypomniała również o Ogrodzie Getsemani – to całkiem inny ogród – ogród cierpienia i śmierci, ale dający początek odkupienia!

Słowa wypowiadane przez dr A. Krawczyk były balsamem na nasze dusze z tęsknotą oczekujące na przedłużające się nadejście wiosny.

 

                                                            Lucjana Elżbieta Nowak

 

 

 

 

            Dwugłos w sprawie wykładu z literatury – 20 IV 2015

 

 

Słuchacze UTW z zainteresowaniem wysłuchali wykładu na temat żywotnego w kulturze europejskiej toposu ogrodu. Na wybranych przykładach z literatury polskiej i obcej mogli śledzić dzieje motywu i znaczenia, jakie nadawali mu twórcy w różnych epokach. Na wykładzie omówione zostały najstarsze wyobrażenia ogrodu: biblijny Eden, ogród oliwny Gethsemani, miejsce cierpienia i samotności Chrystusa; mitologiczne obrazy ogrodu w micie o Złotym Wieku ludzkości, micie arkadyjskim, ogrodach Persefony ( Elizjum, Tartarze i Łąkach Asfodelowych), sadzie Hesperyd. W wywodzie nie mogło zabraknąć również miejsca poświęconego ogrodom filozofów, zwłaszcza Ogrodowi Epikura, w którym mieściła się założona przez niego szkoła w Atenach za bramą Dipylońską. W Ogrodzie stworzył mistrz filozofię życia polegającą na dążeniu człowieka do szczęścia, ćwiczeniu się w mądrości, która podpowiada człowiekowi jak żyć, czego unikać, jak panować nad namiętnościami. Celem wykładu było uświadomienie słuchaczom, że tradycja kulturowa to niekończący się dialog myśli, idei, poglądów, to nie tylko kontynuacja, ale dyskurs, spór o nasze rozumienie świata i własnego w nim miejsca.

 

                                                                              Alicja Krawczyk

 

 

 

 

 

 

 

 

Kabaret z różą

 

 

Sukces Kabaretu z Różą

 

 

           Kabaret z Różą działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Starachowicach po raz drugi zaprezentował się na Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Seniorów – „Teraz My”, który w dniach od 21 do 23 XI br. odbywał się w Warszawie, w sali widowiskowej Domu Kultury dzielnicy Włochy. Kabaret przedstawił program pt. „Reinkarnacja”. Autorem scenariusza, a także reżyserem spektaklu jest dr Janusz Zakrzewski.

         W ciągu 3 dni w Warszawie zaprezentowało się 1442 wykonawców. Byli to soliści, zespoły wokalne, taneczne, folklorystyczne, teatralne, a także chóry, kabarety i pojedyncze osoby popisujące się interpretacją wierszy i piosenek. Jury wysłuchało i oceniło, aż 182 prezentacje.

         Wręczenie nagród i wyróżnień miało miejsce dnia 30 XI. Przy okazji wręczenia nagród wystąpili niektórzy laureaci i można się było przekonać, jak wysoki i czasami, wręcz profesjonalny poziom prezentują. Nagrody były wręczane w poszczególnych kategoriach. Spośród 15 kabaretów z całej Polski tylko 4 wyróżniono nagrodami, a wśród nich także nasz starachowicki kabaret seniorów.

         Podczas warszawskiego festiwalu oglądając wykonawców, patrząc na ich zaangażowanie, nasuwa się refleksja, że nie są ważne nagrody, ale radość z tego, iż mimo swojego wieku, czasem nie najlepszego zdrowia, można jeszcze czerpać radość z tego co się robi i że starszy człowiek nie musi siedzieć w domu i bezmyślnie patrzyć w telewizor, ale także może jeszcze sprawić przyjemność sobie i innym.

         Gratulując emerytom działającym w kabarecie przy UTW trzeba powiedzieć „tak trzymać i to jak najdłużej”. W skład zespołu wchodzi – 8 pań: KrystynaChrząstowska, Bożena Cyran, Grażyna Erbel, Danuta Ryś, Zofia Skrońska,Helena Szymańska, Czesława Wajs, Henryka Zalewska i 5 panów: ZygmuntChojnacki, Adam Cygan, Zygmunt Wiączek, Julian Stąporek – akompaniator i kompozytor piosenki finałowej oraz autor scenariusza i reżyser JanuszZakrzewski, który także wspierał zespół na scenie, w niektórych numerach.

                W Warszawie kabaret zaprezentował skrócony o połowę spektakl ( ze względów regulaminowych), ale starachowicka publiczność będzie mogła w najbliższym czasie obejrzeć nagrodzony program w całości, chyba jednak już po Nowym Roku.

 

Zofia Skrońska

Andrzejki słuchaczy UTW - 2014 r.

Andrzejki  inne niż  wszystkie !

 

                            W tym roku akademickim postanowiliśmy zaproponować słuchaczom, nieco inną formę

                     spędzenia wieczoru andrzejkowego, bardziej nastawioną na wszechstronną rehabilitację

                     zdrowotną. Była to kąpiel w basenie z leczniczą wodą mineralną w Solcu Zdroju. Pomysł

                     bardzo się spodobał i 28.XI w godzinach popołudniowych 35 osobowa grupa słuchaczy

                     wyjechała do Solca.

                             Gorrrący relaks w basenie z wodą siarczkową, leżanki masujące, gejzery, zajęcia aqua

                     aerobowe przez około 3 godz. - co to była za frajda !

                              Szczęśliwi, z postanowieniem, że co miesiąc będziemy korzystać z tej formy

                     wypoczynku, wróciliśmy do Starachowic.

 

                                                                                                                        H. Sidor

 

 

 

 

Życzenia Świąteczne

                                                                                                                                           

                     

 

 

 

 

 

 

 

                           

 

 

 

 

Podkategorie