Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wycieczka wrześniowa

 

                         W dniu 02.09. 2014 r. planowana jest wycieczka do Bochni i Nowego Wiśnicza

                                          Koszt wycieczki  80.- zł,  w tym wstępy :

                            - do kopalni soli

                            - do zamku w Wiśniczu

                            - do muzeum  Matejki.

     Wpłaty należy dokonać w biurze UTW - ul. Szkolna - w każdy poniedziałek w godz. 10 - 1200.

      Szczegółowe informacje w biurze UTW lub u H. Sidor, nr tel. 602 247 783 lub 791 431 857.

 

 

 

 

 

P o d s u m o w a n i e

 

 

  Miniony rok akademicki 2013/14 obfitował w liczne zdarzenia, najważniejsze z nich to: realizacja projektu MPiPS ASOS II edycja, wydanie XIV Księgi "Wszystko na opak", czyli Soplicowo dziś, VI Rajd Nordic Walking współfinansowany przez Starostwo Powiatowe i P W i K, a także występy "Kabaretu z Różą". 

     W ramach działalności wolontariackiej przeprowadziliśmy trzy udane zbiórki pieniężne:

- na pomoc dla osób starszych i chorych dzieci w ramach W O Ś P,

- na leczenie dla ciężko chorej koleżanki,

- wsparcie finansowe i rzeczowe jednej ze słuchaczek znajdującej się w trudnej sytuacji losowej.

 

    Za pomoc we wszystkich trzech akcjach otrzymaliśmy podziękowania.

 

    Zarząd UTW dziękuje słuchaczom za wrażliwość na potrzeby innych , ofiarność i życzliwość, apeluje też, aby w dalszej działalności widzieć nie tylko własne potrzeby i problemy, ale i innych.

 

                                                                                                    Halina Sidor

 

 

Zakończenie roku akademickiego 2013/14

 

 

                                            W  dniu 27  czerwca  2014 r. odbyło się oficjalne zakończenie  roku  akademickiego 2013/14.

 

          Panie : Prezes - Lucjana Nowak i w - ce Prezes Halina Sidor podsumowały działalność poszczególnych  sekcji, złożyły podziękowania wykładowcom, najbardziej aktywnym wolontariuszom i słuchaczom UTW wręczając symboliczne upominki. Pani Prezes L. Nowak wręczyła także dyplomy "Licencjackie" słuchaczom  uczęszczającym na wykłady UTW od 2011 r.

              W dniu 28 czerwca na terenie PTTK odbyło się pożegnalne ognisko słuchaczy. Pieczone na ognisku kiełbaski, przygotowane przez koleżanki                 ( i kolegów  ?) smakołyki, nastrajały do wspólnych śpiewów i tańców. Przelotny deszczyk tonował troszkę wesoły nastrój, ale i tak w miłej i radosnej atmosferze wkroczyliśmy w kolejne już wakacje.

 

                                                                  Radosnego, miłego wypoczynku !!!

                                                                                       ż y c z y

                                                                Z a r z ą d   i   R a d a  S t u d e n t ó w          

                

 

 

 

 

 

Parada Seniorów i Piknik Pokoleń

 

 

Dzień dobry,
 
W Paradzie Seniorów i Pikniku Pokoleń 2014 wzięło udział 5 tysięcy osób z całej Polski. Dotarliśmy z przekazem do 20 milionów Polaków i Polek, którym przybliżyliśmy sprawy osób starszych, a to było głównym celem Parady i Pikniku.
 
Organizatorem Parady Seniorów i Pikniku Pokoleń jest Fundacja ZACZYN.
 
Można korzystać z oficjalnych zdjęć paradowych za podaniem, że udostępnia je Fundacja ZACZYN (www.zaczyn.org) i nazwisko autora.
 
Jeżeli jest taka potrzeba, podamy linka do Dropboxa ze zdjęciami w większej rozdzielczości np. do druku.
 
Spis doniesień medialnych i zdjęcia dostępne są na www.parada.zaczyn.org, dokładnie pod tym linkiem:
 
Jeżeli pisali Państwo o Paradzie, a nie pojawili się w poście - proszę napisać.
 
--
 
Już dziś zapraszamy także do śledzenia doniesień i udziału w 2. Paradzie Seniorów i Pikniku Pokoleń, które odbędą się w czerwcu 2015 roku. 
W załączniku grafika zapowiadająca.
 
--
 
Zapraszamy do obserwowania działalności Fundacji ZACZYN na
i projektu
 
--
 
Więcej informacji dt. Parady Seniorów i Fundacji ZACZYN udziela:
Przemysław Wiśniewski, nr tel.: 534-701-114,  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 
--------------------------

Pozdrowienia,
Magdalena Foryś
tel. 603-389-112

 

  1. Parada-Seniorów-Piknik-Pokoleń-2015 - Fundacja	ZACZYN.png 

 

Wykład z historii sztuki

                                          Ostatni wykład z historii sztuki

 

 

                           Pani mgr Agnieszka Malinowska – doktorantka UJK w Kielcach prowadziła w ciągu roku akad. 2013/14 cykl wykładów z historii sztuki. Końcowy akcent tego cyklu (17 VI) był bardzo emocjonalny, ponieważ mówiono o historii pierwszego, drewnianego kościoła w Starachowicach, który pamiętają związani z nim i tworzący jego, i swoją historię słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

  Drewniany kościół wybudowano w latach 1922 - 23 z proboszczem ks. Dominikiem Ściskałą, jako filię kościoła w Wierzbniku. Jako samodzielna parafia istnieje od 1937r. z proboszczem ks. Włodzimierzem Zdąbłaszem (od 4 I 1937). Biskupem był wówczas Jan Lorek. Natomiast plebania powstała w latach 1936 – 39 i nieco zmodyfikowana istnieje do dziś przy ul. Św. Barbary.

                Kościół projektował architekt Sinicki, ale projekt był zbyt drogi dla dyrekcji Zakładów. Architekt Borowski obniżył koszty projektu, który został przyjęty i to on uchodzi za jego autora. Kościół wybudowano w stylu góralskim, który zapoczątkował Stanisław Witkiewicz pod koniec XIX w. Jego charakterystyczną cechą jest konstrukcja balowa. Polichromię w tym kościółku wykonała słynna polonijna malarka Zofia Baudoin de Courtenay (ur. 1887 – zm. 1967). Kościół był zabytkiem klasy „O”. Spłonął w 1987 ( przyczyny pożaru nie udało się ustalić, a hipotez było kilka) – szkoda, że nie istnieje, bo byłby perełka i dumą dla mieszkańców i atrakcją dla turystów.

                               Więcej informacji można znaleźć na stronie www. Cyfrowe archiwum polskie – kościoły w Starachowicach lub Baudoin de Courtenay Zofia.

                                                                              

                                                                                Lucjana Elżbieta Nowak

 

 

Wycieczka

 

                                                 24 maja 2014 r. słuchacze UTW udali się na wycieczkę organizowaną przez biuro "Ferie". Trasa prowadziła przepięknymi wzgórzami Kielecczyzny, częściowo śladami syna tej ziemi - Stefana Żeromskiego jak : Kielce - Miedzianka - Wierna Rzeka - Zajączków ( miejsce związane z pobytem i twórczością pisarza ), poprzez Czarncę - miejscowość , z której pochodził St. Czarniecki. Obejrzeliśmy, w kościele parafialnym, sarkofag wodza oraz pamiątki zgromadzone po wielkim hetmanie i udaliśmy się do parku z prastarym drzewostanem, wśród których było kilka pomników przyrody, a po dworze Czarnieckich nie pozostało już śladu. Następnym punktem zwiedzania był Złoty Potok - miejsce związane z postacią Zygmunta Krasińskiego. Przewodniczka po muzeum w bardzo ciekawy sposób przybliżyła słuchaczom sylwetkę romantyka i podała wiele ciekawostek z jego życia. Po opuszczeniu Złotego Potoku udaliśmy się na Jurę Krakowsko - Częstochowską do malowniczo położonych ruin zamku w Olszynie. Po wyjściu z autokaru, dech nam zaparło z wrażenia. Z zapałem wspinaliśmy się na strome zbocze, skąd mogliśmy podziwiać panoramę wypiętrzeń skalnych ciągnących się aż po horyzont. Ostatnim etapem podróży był pobyt w klasztorze na Jasnej Górze. Pełni wrażeń i nowych planów na następną wyprawę, wróciliśmy w dobrym nastroju do Starachowic. Nie bez wpływu na nasze samopoczucie miała też ładna pogoda i doskonałe prowadzenie pilota p. J. Kowalskiego.

 

 

Podkategorie