Informacja o pracy w roku szkolnym

2016/ 2017

 Wszystkie sekcje pracowały zgodnie z założonym planem. Niestety niektóre nie mogły go zrealizować w całości Na przeszkodzie najczęściej stał stan zdrowia prowadzącego. Pozostaje jedynie życzyć wszystkim dobrego zdrowia i dalszej wytrwałej pracy na rzecz UTW. Warto zaznaczyć, że 72% naszej kadry pedagogicznej, to wolontariusze nie pobierający za swą pracę żadnego wynagrodzenia. Bezinteresownie poświęcają swój czas, chęć i aktywność dla nas.

     W kończącym się dzisiaj roku akademickim zauważyliśmy ciekawą tendencję: poszczególne sekcje otwierają się, organizując zajęcia dla wszystkich. I tak np.:

 • sekcja języka niemieckiego zaprosiła na obchody pięciolecia współpracy z Niemcami,

 • sekcja geograficzna zorganizowała bardzo ciekawą imprezę: „Smaki świata”,

 • sekcja literacka była inicjatorem i głównym organizatorem „Dnia Świętokrzyskiego”, w organizacji którego brały udział inne sekcje;

 • sekcja filozoficzno - psychologiczna zaprosiła na wspólne śpiewanie wokół „Pana Tadeusza”;

 • sekcja plastyczna na bieżąco ściśle współpracuje z Zarządem, wykonując np. kartki okolicznościowe z życzeniami i zaproszenia podziwiane w urzędach starachowickich.

Zamierzenia i komunikaty na rok akademicki 2017/2018

 • Planujemy powstanie Sekcji Edukacji Obywatelskiej. Jutro nasi delegaci jadą na szkolenie do Warszawy. Będą się przygotowywać do prowadzenia zajęć z grupą chętnych słuchaczy.
 • Chcielibyśmy utworzyć Klub Gier Różnych. Będą to gry planszowe, szachy, może uda się pozyskać instruktora brydża.
 • Chcielibyśmy doposażyć zespół wokalny i kabaret w instrument klawiszowy.
 • W ramach projektu „Wiek nie musi być barierą”, który realizujemy wspólnie ze Stowarzyszeniem „Ziemia Buska” oraz UTW z Kielc, Buska i Stąporkowa, odbędzie się 26 lipca wyjazd do Warszawy do Centrum Nauki Kopernik. Aktualnie tworzona jest lista rezerwowa, bo wiadomo, że wakacje mogą przynieść różne niespodzianki.
 • W ramach tego samego projektu organizujemy konferencję naukową nt. „Za co Nobel…”. Odbędzie się ona  23 września. Głównym prelegentem będzie dr Jacek Orzechowski. Poprowadzi on również w późniejszym terminie tematycznie związane z konferencją warsztaty.
 • W październiku sekcja literacka umożliwi przypomnienie sobie wspólnych lat przeżytych z UTW podczas „Wieczoru Wspomnień”.
 • Oczekujemy na zakwalifikowanie do projektu umożliwiającego rozwój wolontariatu. Nasze trzy kandydatki zostały zgłoszone, odbyła się wstępna rozmowa. Czekamy na decyzję. Zgłosiły się UTW z całej Polski.
 • 07.11.2017 w hotelu Europa organizujemy bal jubileuszowy. Zapisy są w biurze, a całkowity koszt wynosi 50,-zł.
 • 9.09.2017 uczestniczyć będziemy po raz kolejny w Senioraliach. Do tradycji należy nasz udział w pochodzie "Kolorowych Kapeluszy" oraz kawiarenka "Pod Jarzębiną". Także i w tym roku prosimy o liczny udział w tej imprezie.
 • We wrześniu wszystkie weekendy zajęte są imprezami: 9.09. - Senioralia, 16.09.- Rajd Miejski i 23.09. - Konferencja "Za co Nobel ....".
 • Informacja na temat Rajdu Miejskiego o nazwie „Wiesz babciu/ dziadku powiedz wnuczkowi/ wnuczce”. Na jego organizację uzyskaliśmy od Urzędu Miasta dofinansowanie w wysokości 3.000,-zł. W tym rajdzie przewidujemy udział 25 par składających się z babci lub dziadka i wnuczki lub wnuczka. Pary te, ubrane w koszulki i czapeczki firmowe UTW, przejdą trasą od wiaty przy Pływalni Miejskiej do Muzeum Przyrody i Techniki, gdzie na zakończenie odbędzie się ognisko z pieczeniem kiełbasek. Na trasie rajdu przebiegającej ulicami miasta, uczestnicy spotkają „przystanki” obsługiwane przez odpowiednio przygotowanych instruktorów, którzy zadawać będą pytania nt. związane ze stosunkowo niedaną historią Starachowic. Przykładowe pytanie: dlaczego nadal spotykamy się przy „żółtku”, skoro nic żółtego w nim nie ma? Jeżeli babcia/ dziadek będzie wiedział - udzieli odpowiedzi wnuczkowi. W przeciwnym wypadku informację poda obsługa rajdu. Przewidujemy 8-9 przystanków. Pary startują spod wiaty co 3-4 minuty. Przy ognisku wręczymy uczestnikom drobne upominki. Udział jest oczywiście całkowicie bezpłatny. Niezbędny jest dobry humor i chęć wspólnej zabawy. Liczymy na to, że maszerujące przez miasto pary w zielonych czapeczkach i koszulkach z napisem: „10 lat UTW w Starachowicach” rozpropagują nasze stowarzyszenie wśród mieszkańców miasta. Członkom Zarządu można jeszcze zgłaszać chęć do udziału w rajdzie.
 • W związku z tak licznymi imprezami pełnić będziemy dyżury już od 4 września (pierwszy poniedziałek września).
 • Rozstrzygnięty został konkurs z okazji 10-lecia naszego UTW. Prace złożone zostały w trzech kategoriach. Jury pod przewodnictwem Pani Jolanty Sopińskiej, dyrektor Biblioteki Miejskiej przyznało nagrody: w kategorii poezja - Zofia Sadok; w kategorii film - Małgorzata Dróżdż; w kategorii proza, gdzie złożono aż 7 prac, jury postanowiło przyznać 3 nagrody: 1. Dorota Kiełek, 2. Jadwiga Hamera, 3. Zofia Kupisek.
 • Uzyskaliśmy zgodę na posadzenie na terenie „Pod Skałkami” dębu upamiętniającego 10-lecie działalności UTW.

Zarząd UTW robi zapisy na wycieczkę do Warszawy 26 lipca 2017r. (środa). Wyjazd z zatoczki naprzeciwko "Bistro-Manhattan" o godz. 8.00. W programie zwiedzanie "Muzeum Kopernika" i " Muzeum Powstania Warszawskiego". Wikt  jest we własnym zakresie.

Zapisy są przyjmowane do końca roku akad. (20.06.2017r.) z możliwością dokonania go przed lub po uroczystości zakończenia roku akad. Ilość miejsc ograniczona do 50 osób.

Komendant Powiatowej Policji w Starachowicach zaprasza na DEBATĘ SPOŁECZNĄ "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie-możesz mieć na nie wpływ", która odbędzie się 20 czerwca o godz. 10.00 w sali "Olimpia" Urzędu Miejskiego w Starachowicach.

Program debaty:

10.00 - Powitanie gości;

10.10 - Debata;

 • PANEL I   - Aplikacja Moja Komenda - Dzielnicowy bliżej nas;
 • PANEL II  - Krajowa Mapa Zagrożeń jako mobilne narzędzie do kontaktu z Policją;
 • PANEL III - Profilaktyka społeczna - działania na terenie powiatu starachowickiego.

11.30 - Sformułowanie wniosków do realizacji;

12.00 -  ZAKOŃCZENIE DEBATY.

 

                   9-06-2017r. odbył się IX Rajd Nordic Walking zorganizowany

przez, Zarząd UTW w ramach programu pt.: „Działalność na rzecz osób

w wieku emerytalnym” częściowo dotowany przez Starostwo Powiatowe

w Starachowicach.

Wzięło w nim udział 60 słuchaczy naszego stowarzyszenia.

„Rajdowicze” wyjechali ze Starachowic do Nowej Słupi autokarem oraz

busem z zatoczki naprzeciwko „Bistro-Manhattan” o godz 8.00.

Trasa rajdu wiodła z Nowej Słupi Drogą Królewską na Święty Krzyż.

Następnie uczestnicy zeszli do Huty Szklanej, gdzie wszystkich czekało

zwiedzanie i warsztaty w Osadzie Średniowiecznej.

Rajd odbył się w bardzo miłym, sympatycznym nastroju. Dopisała nam

wspaniała pogoda. Przewodnikiem rajdu był kolega Andrzej Cygan.

Powrót nastąpił około godz. 16.30 we wspaniałych nastrojach,

z uśmiechami na ustach i w oczekiwaniu na następne wspólne spotkania

na szlakach naszych pięknych okolic w przyszłym roku akademickim.

 

Rajd odbył się w roku jubileuszu 10-lecia działalności Uniwersytetu

Trzeciego Wieku w Starachowicach.

Zarząd dziękuje wszystkim uczestnikom za udział w rajdzie,

wspólnie spędzony czas, zdyscyplinowanie i miłą, rodzinną

atmosferę. Dziękujemy również naszemu wspaniałemu

przewodnikowi - Andrzejowi Cyganowi za sprawne, profesjonalne

poprowadzenie IX Rajdu Świętokrzyskiego Nordic Walking, jak

również wszystkich wędrówek, które odbyły się w roku akad.

2016/2017 i latach poprzednich pod Jego "czujnym okiem".

.

02.06.2017 r. zajęcia na basenie nie odbędą się z przyczyn obiektywnych i niezależnych od UTW. Kolejne i już ostatnie w tym roku akad. spotkanie odbędzie się 09.06.2017r. o godz. 10.15.

05.06.2017r (poniedziałek) w DDP "Senior-Wigor" o godz. 16.15 Zofia Lasek wygłosi wykład w ramach zajęć sekcji literackiej.

Podkategorie